Duch Historii Blog

24 stycznia 2015
Kategorie: Bez kategorii Tagi: Tagi:

Yves Klein – artysta, który wynalazł kolor i malował nagimi modelkami [+18]

Opublikowano: 24.01.2015, 21:12

Yves Klein to francuski artysta, który zasłynął wynalezieniem i opatentowaniem koloru. Ale nie mniejszą sławę przyniosło mu malowanie swoich dzieł bez użycia pędzla. Jego największe dzieła zostały wykonane przy pomocy nagich ciał modelek.

IKB

International Klein Blue

International Klein Blue (IKB), bo tak nazywa się ten kolor, to intensywny niebieski stworzony przez Kleina przy współpracy z Eduoardem Adamem. W 1960 r. został opatentowany. Artysta tworzył przede wszystkim dzieła monochromatyczne, przedstawiające daną pracę w jednym kolorze lub jego odcieniach. By stworzyć dzieło potrafił w trakcie deszczu umieścić na aucie płótno i jeździć z nim kilkadziesiąt kilometrów tworząc w ten sposób swoją kolejną kompozcyję.

Wielką sławę przyniósł mu w 1962 r. pokaz artystyczny, w którym do malowania wykorzystał ciała nagich modelek. Piękne kobiety przy akompaniamencie napisanej przez niego The Monotone Symphony pokryły swoje nagie ciała IKB, a następnie ocierająć się o siebue odbiły je na rozwieszonych płótnach.

Z kolei dwa lata wcześniej zasłynął innym pokazem. Również wykorzystał nagie modelki, których odbicie konturu ciała na płótnie uzyskał pzy pomocy miotacza ognia. W trakie tego występu zadbał nawet o obecność strażaka.

Jego dzieła na aukcjach osiągają dziś ogromne sumy. Na stronie potężnego domu aukcyjnego Christie’s można zobaczyć dzieło FC1 (FIRE COLOR 1) wyceniane na ponad 30 milionów dolarów.

Klein zmarł w wieku zaledwie 34 lat na atak serca. Pomimo tylko kilkuletniej aktywności artystycznej pozostawił po sobie wiele dzieł malarskich, rzeźb, fotografii. Jednak w historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako twórca monochromów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.